Üye Girişi  /  Zekirdek.com'a Üye Ol    
Zekirdek.com - Güzel olacak... Güzel...
   » YAŞAM » İşte En İlginç Pazar Sloganları...
2009-09-01 01:37:43
İşte En İlginç Pazar Sloganları...
Zaman, pazarcıların satış yapmak için kullandıkları en ilginç sloganları derledi. İşte en ilginç pazar sloganları...
 

Mahallede kurulan pazara kimin yolu düşmez ki... Çeşit bolluğu ve fiyat avantajıyla her semtin pazarı ayrı bir alışveriş cenneti. Satıcılarıyla, satış yöntemleriyle, sesleriyle, deyimleriyle, ilginç sloganlarıyla ayrı bir zenginliğin parçasıdır pazarlar. "Koş koş koş... Bir buçuk yaptım, bir buçuk..." Pazarcıların mallarını satabilmek için çığırtkanlık yaparken ustalıkla kurdukları tekerlemelerden herkesin hafızasında kalan mutlaka birkaç tane vardır.

Pazarcı esnafı, sebzesini-meyvesini, ne varsa tezgahında satmak için elinden ne geliyorsa, kendi için en doğru ve en güzel olan neyse onu yapar. Ürünü tezgahına koyar, sergiler ve canını dişine takarak da çalışır. Müşteri kapmak için birçok yol dener. Satılan ürünlere, tezgahın önünden geçen vatandaşın durumuna, ülke gündemindeki konulara göre özel sloganlar üretir pazarcı esnafı. Tüm pazar yeri aynıymış gibi görünse de her bir tezgah bir diğerinden farklı bir enerji taşır. Bağıran, çağıran, değişik taklitler yapan, laf atan, en kaba haliyle, en incelmişinden iltifatlar yapmaya çalışan, yanından geçerken tezgahından yana bakmanızı ve gülümsemenizi sağlayan sloganları bulan, bir sürü renkli tip, zaman zaman bir orta oyun havası verir doğallıkları ve hazırcevaplıklarıyla.

Tam 20 yıldır pazarlarda tezgah açıyor Cemil Baş (37). Sebze halinden sabahın beşinde aldığı sebze ve meyveleri yaz-kış, sıcak soğuk demeden her gün tezgahına özenle diziyor. "Tezgahın güzel görünürse daha iyi müşteri çekersin." diyor yılların pazarcısı. Şu anda tezgahında limon satan Baş, "Limon değil Niagara Şelalesi bunlar." diyerek müşteri çekiyor. Sattığı sebze ve meyvelerle ilgili internette araştırma yaparak hangi ürünün nelere iyi geldiğini öğrenmiş. Mesela limon diyor Baş, "Vücuda güç verir. İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önler. Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikâyetlerini azaltır." diyerek sıralıyor faydalarını.

Gece yarısında Camıslı köyünden bahçelerinden topladıkları patlıcanları satıyor Yusuf (20) ve Mehmet Demir (23) kardeşler. "Pazarda sesin çıkmazsa mal satamazsın." diyor küçük kardeş. Müşterilerinin büyük bir kısmının yoksul insanlardan oluştuğunu ifade eden ağabey Mehmet Demir, "Onların gönlünü hoş edeceksin ki müşteri de gelip senin ürününü alsın. Tezgahımıza hem kaliteli ve taze ürün koyuyoruz hem de güzel sözlerle onların gönlüne hitap ediyoruz. Bu sloganları söylerken öyle çok düşünmüyoruz, o an aklımıza geliyor, söylüyoruz." diye konuşuyor.

10 yıldır sabahın ilk ışıklarıyla semt pazarlarında tezgah açan Erdoğan Turgay (43), mevsimine göre mal sattıklarını, ürüne göre de sloganlar attıklarını söylüyor. Bazı müşterilerinin söyledikleri tekerlemeleri tekrarlattığını ifade eden Turgay, son zamanlarda işlerin iyi olmamasına rağmen, "Çok şükür aç kalmıyoruz." diyor.

 


İşte ilginç pazar sloganları
Evet, burası salı pazarı, buradan alışveriş yapıyor Adanalıların alayı.

Satıyoruz, satıyoruz gecekonduya balkon yapıyoruz.

10 yaptım, ben yaptım, tatile gideceğim para lazım.

Kameracı lütfen, rica ediyorum, çekme beni ünlü olmak istemiyorum.

Yiyin kocanızın parasını!

Dedikodu yapmayın, alışveriş yapın.

Orijinaller marjinaller 10 TL

Limon değil Niagara Şelalesi bunlar.

Canını sıkma limon sık.

Kafadan çatlak fıstıklar 5 TL.

Bizde yalan yok, doğru hiç yok.

Abla, abiye evde kısır yaparsın.

(ZAMAN)

Diğer YAŞAM Haberleri

radore